HomeЕкономікаЗвільнення, штраф або в'язниця: що загрожує за корупцію в Україні

Звільнення, штраф або в’язниця: що загрожує за корупцію в Україні

За корупційні злочини в Україні передбачено кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність. Ілюстративне фото / depositphotos.com Ілюстративне фото / depositphotos.com

Особам, які вчиняють корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, загрожує покарання. Залежно від обставин: тяжкості злочину, розміру неправомірної вигоди або ролі правопорушника – українське законодавство передбачає дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність. Про це повідомили в Державній митній службі, пишуть Dengi.ua.

"Важливо: відповідальність несуть як ті, хто отримує неправомірну вигоду, так і ті, хто її пропонує", – ідеться в повідомленні.

Дисциплінарна відповідальність настає за порушення службової етики, недотримання обмежень або вимог антикорупційного законодавства. Може включати догану, звільнення або інші заходи дисциплінарного впливу.

Читайте також: Що найбільше шкодить країні: українці назвали основну проблему

Адміністративна відповідальність застосовується за несвоєчасне подання декларації, конфлікт інтересів або інші дії, що порушують вимоги законодавства, але не є злочинами. Карається штрафами, забороною обіймати посади тощо.

Цивільно-правова відповідальність може наставати у формі відшкодування збитків, завданих державі або юридичним чи фізичним особам унаслідок корупційного правопорушення. Такі вимоги можуть розглядатися в судовому порядку незалежно від притягнення особи до інших видів відповідальності.

І нарешті кримінальна відповідальність. Вона передбачена у випадках, коли йдеться про тяжкі порушення, як-от: одержання або надання неправомірної вигоди, зловживання службовим становищем, службове підроблення. За це загрожує покарання: від штрафів і обмеження волі до позбавлення волі з конфіскацією майна.

Раніше ми писали, що Верховна Рада України ухвалила закон (законопроєкт №13271-1), який посилив відповідальність за корупційні правопорушення.

Нагадаємо, за даними Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, за п'ять місяців 2025 року суди в Україні винесли 2032 рішення у справах про корупцію. За рік рішень збільшилося на 37%, але це все ще менше, ніж за аналогічний період 2021 року. У 97% випадків корупціонери відбуваються штрафом.