HomeЕкономікаЄС терміново шукає $19 млрд для України: причини

ЄС терміново шукає $19 млрд для України: причини

Європейська комісія веде переговори з державами-членами Євросоюзу про можливі варіанти додаткового фінансування українського бюджету. Alexey Larionov  / unsplash.com Alexey Larionov / unsplash.com

Європейський союз терміново шукає шляхи покриття дефіциту державного бюджету України на 2026 рік, який може сягнути $19 мільярдів. Про це повідомляє Dengi.ua з посиланням на інформацію опубліковану Financial Times.

Читайте також: Україні потрібно більше грошей, ніж прогнозує МВФ: названо суму

Зазначається, що Європейська комісія веде переговори з державами-членами ЄС щодо можливих варіантів, включно з наданням військової допомоги Україні у вигляді позабюджетних грантів, а також виділення кредитів з наявного пакета підтримки Києва від країн G7 на $50 млрд. Окрім того, обговорюють використання заморожених російських державних активів, які перебувають на території ЄС, підкреслили джерела видання, ознайомлені з перебігом консультацій.

За словами одного високопоставленого європейського чиновника, "багато стейкхолдерів, які розраховували на укладення угоди про припинення вогню цього року, зараз переглядають свої витрати і розуміють, що дефіцит збережеться, незалежно від того, як буде перераховано бюджет".

Як пише видання, через затяжний характер війни та відсутність ознак її швидкого завершення Єврокомісія вже була змушена переглянути напрямки фінансування, пов'язані з підтримкою України, на 2025 рік.

Можливі варіанти фінансування

Серед обговорюваних пропозицій фігурує ініціатива Києва щодо надання двосторонніх військових грантів, які обліковувалися б як "позабюджетні зовнішні трансферти", але водночас зараховувалися б до національних оборонних витрат. Такий підхід дозволив би одночасно виконувати вимоги НАТО щодо збільшення видатків на оборону до 5% ВВП і підтримувати Україну.

"Замість дублювання можливостей, європейські союзники могли б співфінансувати українські сили, розглядаючи це як послугу, яку Україна надає для зміцнення континентальної безпеки", – наголошується в українській пропозиції, направленій країнам G7.

Ще один варіант передбачає прискорення виплат за програмою G7 ERA (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine), яка передбачає виділення Україні $50 млрд за рахунок доходів від заморожених російських активів.

Також обговорюється можливість реінвестування цих активів у більш ризиковані фінансові інструменти для отримання більш високої прибутковості.

Причини поспіху

Необхідність пошуку нових джерел фінансування особливо актуальна напередодні саміту з питань відновлення України, який відбудеться в Римі наприкінці тижня за участю глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн.

Міжнародний валютний фонд вважає, що фінансові потреби України на наступний рік буде закрито за умови закінчення війни у 2025 або середині 2026 року, однак такий прогноз не поділяють ні Київ, ні Брюссель.

За словами одного з європейських дипломатів, мета полягає в тому, щоб гарантувати фінансування до настання зими, особливо з огляду на невизначеність щодо майбутньої військової допомоги з боку США.

"Якщо війна продовжиться і припинення вогню не буде досягнуто, Україна може зіткнутися з дефіцитом бюджету щонайменше у $8 млрд на 2026 рік, навіть за умови вчасного надання частини обіцяних коштів від ЄС, США та Японії. Однак у разі затримок дефіцит може зрости до $19 млрд", – підкреслює видання.

Раніше Dengi.ua повідомляли про те, що потреба в зовнішньому фінансуванні України до кінця 2025 року становить 39,3 млрд доларів.

Водночас, як писали Dengi.ua, Європа вперше з червня 2022 року перевершила США за загальним обсягом військової допомоги Україні, який склав 72 млрд євро порівняно з 65 млрд євро від США.