HomeЕкономікаЯйця, хліб і олія: чи впливає експорт на ціни продуктів в Україні

Яйця, хліб і олія: чи впливає експорт на ціни продуктів в Україні

Якщо порівняти вартість хліба порівняно із сусідніми країнами, то в абсолюті вона менша від 25% до 100%. Robert Anasch  / unsplash.com Robert Anasch / unsplash.com

Експорт яєць, соняшникової олії та зерна не впливає на ціни на ці продукти в Україні. Водночас їхня висока вартість на внутрішньому ринку зумовлена економічними чинниками.

Про це розповів міністр агрополітики Віталій Коваль в інтерв'ю "Укрінформ".

Читайте також: Роги та копита: Україна заробила на експорті живої ВРХ понад $10 млн

На його думку, уявлення про те, що якби ми не експортували так багато, то в нас були б нижчі ціни, є спотворенням реальності.

Як приклад він навів ситуацію з соняшниковою олією та яйцями, ціни на які нижчі ніж в інших країнах.

"Ми виробляємо у двадцять разів більше, ніж споживаємо: 245 тис. тонн споживання на рік. А експорт соняшникової, ріпакової та соєвої – 4 млн 900 тис., тобто у 20 разів Україна виробляє більше, ніж споживає. І так із більшістю продуктів. У нас самозабезпечення загалом – орієнтовно 1 до 4. Так, є продукт, де самозабезпечення – 1 до 2. Наприклад, щодо яєць я впевнений, що це плюс у десятках відсотків, тобто 20-30%, навіть не так, 25%, за останніми цифрами, ми експортуємо з того, що виробляємо. Але з того, що всередині виробляємо, достатньо для споживання. Норма споживання на людину в нас виконується, ми на 12% більше споживаємо яєць, ніж у нормах Всесвітньої організації здоров'я. І щодо більшості продуктів така сама ситуація", – зазначив Віталій Коваль.

Він повідомив, що схожа ситуація і на ринку борошна в Україні, коли з понад 23 млн тонн пшениці важливо зберегти всередині країни щонайменше 6-7 млн тонн для перероблення її на борошно для випічки доступного хліба.

"Ми підписали меморандум з експортерами, що понад 16,1 млн тонн пшениці на експорт не буде. Це меморандум, не заборона, і ми чітко контролюємо цю кількість. Якщо ми бачимо, що вона буде підходити до фінальної, будемо вживати заходів, щоб не допустити дефіциту пшениці в Україні. Але поки така можливість перебуває в межах кількості, визначеної меморандумом, фермер має право експортувати", – наголосив Коваль

Відповідаючи на запитання журналіста, чому в аграрній країні, якою є Україна, такий дорогий хліб, урядовець заявив, що в питанні вже криється відповідь.

"Неправильно залишатися в статусі аграрної країни, потрібно йти до статусу аграрно-індустріальної. Тому що ціна на наш хліб менша, ніж у всіх наших сусідів – маю на увазі європейські країни. Якщо порівняти ціни на хліб, то в абсолюті вона менша від 25% до двох разів. Друга проблема – купівельна спроможність країн. І якщо, наприклад, 1 євро 25 центів заплатити за кілограм хліба в нашій країні – це вже досить відчутна сума, а 2 євро 50 центів у Німеччині за хліб того самого розміру – вже легше, бо купівельна спроможність інша. Тому потрібно працювати над кількома факторами: не тільки над зерном, яке його складає, а загалом над економікою", – повідомив міністр.

Раніше ми писали про те, що в Україні нефасовані курячі яйця категорії С1 уперше після лютого за останні два тижні подешевшали на 5,2% – з 60,85 до 57,68 грн за десяток.