HomeЕкономікаВ Україні стартувала житлова реформа: деталі

В Україні стартувала житлова реформа: деталі

Ухвалення закону пов'язане з виконанням зобов'язань у рамках програми Ukraine Facility, яка передбачає виділення Україні 50 млрд євро до 2027 року. Asif Ali  / unsplash.com Asif Ali / unsplash.com

У середу, 16 липня, Верховна Рада схвалила в першому читанні один із ключових законопроєктів для сфери житлового забезпечення – "Про основні засади житлової політики", що передбачає масштабну реформу в цій галузі України. Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на коментар "Укрінформу" народної депутатки Олени Шуляк.

Читайте також: В Україні історичний дефіцит житла: скільки квадратів не вистачає

Як зазначила нардеп, законопроєкт №12377 є базовим документом, який "відкриває двері до масштабної житлової реформи". Його мета – вирішити багаторічну проблему забезпечення житлом сотень тисяч українців, які десятиліттями очікують на квартиру від держави. При цьому законопроєкт має замінити Житловий кодекс 1985 року, який, за словами депутата, давно втратив ефективність.

"Понад 600 тис. українців десятиліттями стоять у квартирних чергах і це дані тільки на 2015 рік. А війна ще більше поглибила цю проблему, оскільки у нас колосальна кількість ВПО, які також потребують поліпшення житлових умов", – повідомила Олена Шуляк.

Вона підкреслила, що ухвалення цього закону також пов'язане з виконанням зобов'язань у рамках програми Ukraine Facility, яка передбачає виділення Україні 50 млрд євро до 2027 року. При цьому остаточне затвердження законопроєкту до четвертого кварталу поточного року дасть змогу Україні отримати 300 млн євро.

За словами депутата, реалізація нової житлової політики почнеться після ухвалення документа в другому читанні, але для повноцінного запуску реформи знадобиться ухвалення ще двох законопроєктів – "Про фонд соціального житла" і закону про управління цим фондом. Розроблення першого вже стартувало, оскільки його ухвалення має відбутися до кінця 2026 року в рамках Ukraine Facility.

Шуляк повідомила, що житлова реформа передбачає впровадження "ефективних інструментів, нарешті, це житло отримати". Серед них – доступні фінансово-кредитні механізми, відновлення системи житлово-будівельних кооперативів та розвиток державно-приватного партнерства із залученням операторів доступного житла.

"Це, що стосується отримання житла у власність. Для тих громадян, чиї доходи цього не дозволять, буде запроваджено два формати тимчасового житла – соціальна оренда та оренда з правом викупу. Обидва механізми вже багато років ефективно працюють у ЄС, і ми максимально адаптуємо їх під українські реалії – так, щоб це дійсно працювало і максимально ефективно запрацювало", – пояснила Шуляк.

Вона зазначила, що житло для соціальної оренди надаватиметься з державного та муніципального фондів соціального житла. Наразі таких фондів в Україні немає через масову приватизацію в 90-х роках, але планується їхнє створення, при цьому фонд має налічувати мільйони квадратних метрів.

"Це буде і нове житло, яке споруджуватиметься за державні кошти, і державно-приватне партнерство, але головне, що ми зможемо в такий спосіб нарешті добудувати всі довгобуди – наслідок діяльності недобросовісних забудовників і не тільки. Законопроєкт щодо фонду соціального житла, де все це буде прописано, вже готується. Наступним – фінальним, буде законопроєкт про управління цим фондом", – наголосила нардепка.

Крім того, як повідомляли Dengi.ua, в Україні планують запустити Єдину інформаційно-аналітичну житлову систему – цифрову платформу, яка об'єднає всі існуючі черги на квартири в одну базу даних, забезпечить прозорість розподілу житла і виключить вплив чиновників на процес ухвалення рішень.

Також Dengi.ua писали про старт будівництва повноцінного кварталу муніципального житла для маріупольців у Білій Церкві Київської області.