Дискусії між технічними групами обох країн, що проходили в п'ятницю і суботу, мали конструктивний характер. Sebastian Herrmann / unsplash.com
Сполучені Штати послабили свою первісну вимогу до України з питання повернення наданої допомоги під час обговорень економічної угоди на останньому раунді переговорів, що відбувся минулого тижня у Вашингтоні.
Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на обізнані про хід переговорів джерела.
Читайте також: Боротьба з олігархами: Кабмін уточнив правила звітності видобувних компаній
Зазначається, що команда президента Дональда Трампа переглянула розмір допомоги, наданої Україні з моменту початку повномасштабного вторгнення РФ, скоротивши його з $300 мільярдів до приблизно $100 мільярдів. Це наближається до оцінки української сторони, яка становить трохи більше $90 мільярдів.
Водночас США наполягають на укладенні угоди, згідно з якою Вашингтон отримає частку від майбутніх доходів з українських інвестиційних проєктів, особливо в секторах природних ресурсів та інфраструктури. Це розглядається як форма відшкодування витрат на військову та іншу підтримку, яку країна отримала від США за адміністрації Джо Байдена.
Так, згідно з умовами обговорюваної угоди про партнерство, американська сторона отримає пріоритетне право на прибуток, що надходить у спеціально створений інвестиційний фонд відновлення, управління яким залишиться за Вашингтоном. Водночас Київ прагне домогтися вигідніших умов і відмовляється визнавати раніше надану допомогу США як боргове зобов'язання.
Водночас українська влада утрималася від коментарів до моменту підписання угоди. Представники Білого дому та Міністерства фінансів США також не надали офіційних заяв. Представник Мінфіну зазначив, що технічні переговори пройшли продуктивно, і висловив надію на швидке завершення переговорного процесу.
Крім того, міністр фінансів США Скотт Бессент у понеділок повідомив, що на вихідних Україна висунула зустрічну пропозицію, і переговори тривають. "Ми дуже, дуже близькі", – сказав Бессент виданню в Буенос-Айресі. "Підписання може бути навіть цього тижня".
За словами одного з джерел, дискусії між технічними групами, що проходили в п'ятницю і суботу, мали конструктивний характер. Однак США, як і раніше, розглядають угоду як можливість компенсувати свої витрати за рахунок прибутку фонду, обсяг якого в останньому проєкті поки не визначений.
Незважаючи на це, адміністрація Трампа не поспішає із зобов'язаннями щодо майбутніх інвестицій у фонд, що залишається однією з ключових вимог української сторони, зазначили джерела. Натомість Вашингтон продовжує наполягати на тому, що його колишні витрати на військову допомогу Україні вже слід вважати внеском у формований фонд. Українським представникам, за словами джерел, насилу вдалося переконати американську сторону пом'якшити деякі з найбільш жорстких "дарконівських" вимог.
Раніше ми писали про те, що Україна побоюється, що економічна угода зі США в нинішньому вигляді може не тільки ускладнити вступ до ЄС, а й змусить її компенсувати всю надану Сполученими Штатами військову та економічну підтримку з початку війни.