Гірничодобувна компанія почала вивчати перспективи найбільшого родовища Добра ще 2023 року. ілюстративне фото / unn.com.ua
Ірландська гірничодобувна компанія TechMet, яку підтримують США, планує реалізувати великий літієвий проект на території України. Цей проєкт може стати одним із перших у рамках американо-української угоди про постачання корисних копалин, яку незабаром має бути остаточно затверджено.
Про це повідомляє Financial Times.
Читайте також: Рідкісні землі: якому «народу» належать українські надра
Як пише видання, генеральний директор TechMet Брайан Менелл зазначив, що поклади літію на родовищі Добра в центральній частині України "дуже значні". Компанія почала вивчати перспективи цієї ділянки ще 2023 року. Одним з акціонерів TechMet є уряд США.
За словами Менелла, інтерес TechMet до родовища Добра не був безпосередньо пов'язаний з обговорюваною угодою між Україною і США про рідкісноземельні елементи, проте її підписання може посилити зацікавленість компанії та сприяти розширенню і прискоренню проєкту. "Якщо угода відбудеться, це, безумовно, створить основу для більш масштабних і швидких дій", – зазначив він.
Повідомляється, що інвестиційним партнером TechMet у проєкті виступає мільярдер Рональд Лаудер, відомий своєю підтримкою політики Дональда Трампа. Лаудер раніше активно виступав за ініціативу США з придбання Гренландії.
TechMet, яка частково належить уряду США, являє собою інвестиційний фонд, що займається гірничодобувною галуззю. Штаб-квартира компанії розташована в Дубліні, а її вартість оцінюється в 1,2 мільярда доларів. До числа інших інвесторів входять Qatar Investment Authority, Mercuria і Lansdowne Partners.
Компанія була заснована під час першого президентського терміну Трампа, коли Міжнародна корпорація фінансування розвитку США інвестувала в TechMet і увійшла до числа її акціонерів. Основна місія компанії полягає в забезпеченні інтересів США і Європи у сфері критично важливих мінералів, а також у скороченні впливу Китаю в глобальному ланцюжку поставок.
"Родовище Добра є одним із найбільших в Україні поряд із Полохівським і Шевченківським, останнє з яких наразі контролюється Росією. Очікується, що попит на літій, широко використовуваний у виробництві акумуляторів для електромобілів, значно зросте протягом наступного десятиліття", – підкреслює видання.
З моменту повернення Трампа в Білий дім 20 січня його адміністрація активно працює над розширенням американського доступу до мінеральних ресурсів, зокрема в Гренландії та на Україні. Менелл наголосив, що для компанії "надзвичайно цінно" мати адміністрацію, яка готова робити "великі та сміливі кроки" в галузі стратегічно важливих мінералів. "Ми сподіваємося зробити значний внесок у їхні зусилля, прискорюючи і розширюючи діяльність у ланцюжку поставок ключових ресурсів", – додав він.
У рамках угоди між США та Україною планується створення фонду розвитку, який фінансуватиметься за рахунок майбутніх доходів від видобутку корисних копалин. Ці кошти спрямують на інвестиції у відновлення України.
"При цьому український уряд поки що не оголосив тендер на право розробки родовища Добра. Компанія TechMet має намір брати участь у цьому конкурсі і планує будівництво рудника, а також переробних потужностей", – повідомляє видання.
Менелл також зазначив, що TechMet розглядає можливість роботи в інших сферах видобутку корисних копалин в Україні, включно з титаном, ураном і графітом. "Усі ці проєкти вимагають значних часових та інвестиційних вкладень, а також грамотного управління", – сказав він. "Якщо угоду щодо критично важливих мінералів буде підписано і реалізовано ефективно, це стане важливим кроком уперед, хоча домогтися цього буде непросто".
Раніше ми писали про те, що угода щодо рідкісноземельних мінералів між Україною і США може змінитися.