HomeЕкономікаОрендувати землю стало дорожче, ніж до війни: деталі

Орендувати землю стало дорожче, ніж до війни: деталі

Угоди про передачу сільгоспугідь у користування аграріям щорічно приносять місцевим громадам майже 1,1 млрд грн доходу. freestocks  / unsplash.com freestocks / unsplash.com

Середньозважена орендна плата за комунальні сільськогосподарські землі, що здаються через платформу "Прозорро.Продажі", сягає 9,3 тис. грн за гектар, що в 3,7 раза перевищує середню стартову ціну, встановлену на рівні 2,5 тис. грн/га, і перевищує довоєнні показники.

Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на дані аналітичного звіту "KSE Агроцентр".

Читайте також: Порошенко і Веревський накрутили ціни на ринку землі – ЗМІ

Згідно з дослідженням, від початку проведення земельних аукціонів на "Прозорро.Продажі" в оренду було передано 13 636 ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності загальною площею 116,4 тис. га. Ці угоди щорічно приносять місцевим громадам майже 1,1 млрд грн доходу.

"З початку 2025 року обсяг успішно переданих в оренду сільгоспземель стабільно зростав. Хоча показники першого кварталу 2025 року були одними з найнижчих з моменту початку повномасштабної агресії, у квітні – травні 2025 року обсяги успішних торгів наблизилися до рекордних показників за весь час земельних торгів на платформі", – йдеться у звіті.

Експерти підкреслюють, що 2025 року орендні ставки на комунальні землі значно збільшилися. Причинами зростання цін на оренду земельних ділянок експерти називають сприятливу ситуацію в аграрному секторі 2025 року після збиткових 2022-2023 років, зумовлених низькими закупівельними цінами, а також можливу появу нового орієнтира щодо вартості оренди завдяки аукціонам Земельного банку.

"Цього року ціни оренди на земельних торгах уперше перевищили показники, зафіксовані до початку повномасштабного вторгнення, встановлюючи нові рекорди. Найвищі ціни було зафіксовано у квітні та травні – 12,0 тис. грн і 14,6 тис. грн за гектар відповідно, що на 2,4 тис. грн перевищує попередній середньомісячний рекорд (у номінальному значенні), зафіксований у лютому 2022 року", – констатують аналітики.

Крім того, як зазначається у звіті, середньозважена вартість купівлі-продажу земельних ділянок у травні 2025 року орієнтовно дорівнювала вартості 3,5 року оренди земельних ділянок через електронні аукціони. Такий незначний розрив між цінами купівлі та цінами оренди земель свідчить про те, що офіційні ціни купівлі-продажу можуть бути заниженими та не відображати реальної ринкової вартості земельних ділянок. Також це може бути сигналом до того, що можна очікувати зростання вартості при купівлі-продажу землі.

Крім того, раніше Dengi.ua повідомляли, що найбільшим попитом на аукціонах Земельного банку з оренди сільгоспземель користуються ділянки площею 500-1000 га – у середньому 12 пропозицій/лот.

Водночас, як писали Dengi.ua, за 16 місяців роботи ринку сільськогосподарської землі для юридичних осіб лише одна компанія, ТОВ "Земельний край", наблизилася до встановленого ліміту у 10 000 гектарів, придбавши близько 9000 гектарів.