HomeЕкономікаНафтові доходи РФ впали до мінімуму: причини

Нафтові доходи РФ впали до мінімуму: причини

Минулого місяця надходження до російського бюджету від продажу нафти скоротилися майже на 30%, що є мінімальним показником з червня 2023 року. David Thielen  / unsplash.com David Thielen / unsplash.com

У червні доходи Росії від експорту нафти опустилися до мінімального рівня за останні два роки. Це сталося через падіння світових цін на нафту і зміцнення рубля, що знизило надходження до бюджету за кожен проданий барель. Проце повідомляють Dengi.ua.

Читайте також: РФ налагодила закупівлі чипів і військової техніки за відсутності нових санкцій США

Згідно з розрахунками Bloomberg на основі даних міністерства фінансів РФ, опублікованих у четвер, нафтові доходи скоротилися майже на 30%, склавши 415,6 млрд рублів ($5,27 млрд). Це мінімальний показник із червня 2023 року.

Повідомляється, що загалом податкові надходження Росії від нафтогазової галузі знизилися на третину порівняно з аналогічним періодом минулого року і досягли майже 495 млрд рублів – це мінімум із січня 2023 року.

Зазначається, що зміцнення рубля призводить до того, що експортери нафти і сама країна отримують менше рублів за кожен проданий барель, що скорочує прибуток компаній і знижує доходи бюджету, значна частина якого формується за рахунок нафтогазових податків.

Як пише видання, скорочення доходів від галузі чинить прямий тиск на державну скарбницю, враховуючи зростаючі витрати на війну в Україні. Крім того, сильний рубль зменшує вигоду від експорту.

При цьому у квітні міністерство фінансів РФ погіршило прогноз щодо дефіциту бюджету на поточний рік, очікуючи, що він буде значно глибшим за попередні оцінки. Це пов'язано як зі збільшенням поставок з боку ОПЕК+, так і з санкційною тарифною політикою США, які спровокували різке здешевлення нафти. Для покриття дефіциту Росія продовжує використовувати Фонд національного добробуту, створений для підтримки економіки в кризові періоди.

За даними россійського мінфіну, у червні доходи від нафти розраховували з огляду на середню ціну сорту Urals у травні – $52,08 за барель, що є мінімальним значенням із березня 2023 року.

При цьому середній курс рубля в травні склав 80,4603 за долар США, що стало максимальним значенням за два роки. Такому зміцненню сприяли рекордні відсоткові ставки і надії на поліпшення відносин зі США. У підсумку нафтові компанії отримали лише 4190 рублів за барель, що також є мінімальним рівнем з березня 2023 року, вказує Bloomberg.

Водночас зниження світових цін на нафту дало змогу уряду скоротити обсяг компенсацій для нафтопереробників, які частково покривають різницю між внутрішніми і зовнішніми цінами на паливо. У червні на субсидії поставок бензину і дизельного палива на російський ринок було виділено 34,5 млрд рублів. Це мінімальна сума з жовтня 2023 року, коли виплати було повністю припинено.

Раніше Dengi.ua повідомляли про те, що в травні 2025 року щомісячний виторг Росії від експорту викопного палива знизився на 3% порівняно з попереднім місяцем і становив 565 млн євро на день, що є найнижчим показником з моменту вторгнення в Україну.

Водночас, згідно з підрахунками Dengi.ua, за 3,5 роки війни нафтові доходи РФ перевищили її військові витрати на $433,5 млрд.