HomeЕкономікаМілітаризація: Україна витрачає на оборону найбільше від свого ВВП у світі

Мілітаризація: Україна витрачає на оборону найбільше від свого ВВП у світі

У країнах світу витрати на озброєння зросли до 2 трлн 718 млрд доларів, збільшившись на 9,4%, що становить 2,5% світового ВВП. ілюстративне фото / armyinform.com.ua ілюстративне фото / armyinform.com.ua

У 2024 році світові витрати на озброєння зросли до 2 трлн 718 млрд доларів, збільшившись на 9,4% у реальному вираженні порівняно з попереднім роком. Це стало найзначнішим річним приростом з моменту закінчення холодної війни. Зростання військових бюджетів було зафіксовано в усіх регіонах світу, особливо помітно в Європі та на Близькому Сході. США, Китай, Росія, Німеччина та Індія в сукупності забезпечили 60% усіх глобальних витрат, досягнувши 1 трлн 635 млрд доларів.

Про це свідчать дані останнього звіту Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI).

Читайте також: Ціна війни: скільки Україна витрачає щоденно на оборону

Зазначається, що у 2024 році глобальні військові витрати збільшилися десятий рік поспіль, досягнувши 2718 млрд доларів. Усі 15 найбільших країн, що витрачають на оборону, наростили свої бюджети. Частка світового ВВП, що спрямовується на військові потреби, зросла до 2,5%.

"Понад 100 країн збільшили свої оборонні бюджети у 2024 році. У міру того, як уряди дедалі більше акцентують увагу на військовій безпеці на шкоду іншим галузям, це може мати довгострокові економічні та соціальні наслідки", – зазначив Сяо Лян, науковий співробітник Програми SIPRI з військових витрат і виробництва озброєнь.

Європа стала основним драйвером зростання світових витрат

Військові витрати в Європі (включно з Росією) зросли на 17%, досягнувши 693 млрд доларів. Конфлікт в Україні, що триває третій рік, став ключовим фактором збільшення витрат, піднявши їх до рівня, що перевищує показники кінця холодної війни. Усі європейські країни, за винятком Мальти, наростили свої оборонні бюджети у 2024 році.

  • РФ

Витрати оцінюються в 149 млрд доларів, що на 38% вище рівня 2023 року і вдвічі перевищує показник 2015 року. Це становить 7,1% російського ВВП і 19% усіх державних витрат країни.

  • Україна

Військові витрати України збільшилися на 2,9%, досягнувши 64,7 млрд доларів, що становить близько 43% російських витрат. Україна виділила на оборону 34% свого ВВП, що є найвищим показником у світі.

"Росія знову значно наростила свої військові витрати, посиливши розрив з Україною. З урахуванням того, що всі податкові надходження України йдуть на військові потреби, країна стикається з серйозними фіскальними обмеженнями, що ускладнюють подальше нарощування витрат", – підкреслив Дієго Лопес да Сілва, старший науковий співробітник SIPRI.

  • Європа

У Центральній і Західній Європі також зафіксовано безпрецедентне зростання витрат. Німеччина збільшила оборонний бюджет на 28%, до 88,5 млрд доларівнайбільші витрати в регіоні та четверті у світі. Польща збільшила свої військові витрати на 31%, до 38 млрд доларів, що становить 4,2% її ВВП.

"Німеччина вперше після возз'єднання стала лідером за військовими витратами в Західній Європі, чому сприяло створення спеціального оборонного фонду в 100 млрд євро у 2022 році", – заявив Лоренцо Скараццато з SIPRI. "Останні ініціативи в Німеччині та інших європейських країнах вказують на початок періоду високих військових витрат, який, ймовірно, продовжиться".

  • НАТО посилює свої оборонні зусилля

Усі держави-члени НАТО збільшили свої витрати у 2024 році. Сумарні витрати альянсу досягли 1 трлн 506 млрд доларів, що становить 55% від світового обсягу. У 2024 році 18 країн НАТО виділяли на оборону щонайменше 2% ВВП, що є рекордним показником від моменту ухвалення відповідного керівництва 2014 року.

Військовий бюджет США зріс на 5,7% і сягнув 997 млрд доларів, що становило 66% усіх видатків НАТО і 37% світових видатків. США спрямували значні кошти на модернізацію збройних сил і ядерного арсеналу для зміцнення своєї стратегічної переваги. Європейські члени НАТО в сукупності витратили 454 млрд доларів, що становить 30% від загальних витрат альянсу.

"Зростання витрат у Європі було здебільшого спричинене триваючою загрозою з боку Росії та побоюваннями щодо можливого виходу США з НАТО", – зазначила Джейд Гіберто Рікар із SIPRI. "Однак збільшення витрат саме по собі не гарантує підвищення військового потенціалу або незалежності від США".

  • Близький Схід і Азія нарощують оборонні бюджети

Військові витрати країн Близького Сходу зросли на 15% у 2024 році, досягнувши 243 млрд доларів. Ізраїль збільшив свій оборонний бюджет на 65%, до 46,5 млрд доларів, що стало найрізкішим зростанням з 1967 року. Це пов'язано з триваючою війною в Газі та загостренням конфлікту з Хезболлою. Частка військових витрат у ВВП Ізраїлю зросла до 8,8%, що стало другим за величиною показником у світі.

Військовий бюджет Лівану збільшився на 58%, досягнувши 635 млн доларів, на тлі спроб відновити оборонні сили після економічних і політичних криз.

"Незважаючи на очікування зростання військових витрат на Близькому Сході, основний приріст припав на Ізраїль і Ліван", – заявила Зубайда Карім із SIPRI. "В інших країнах зростання було обмеженим через економічні труднощі".

Витрати Ірану скоротилися на 10%, до 7,9 млрд доларів, через тиск санкцій, які обмежили можливості країни з нарощування військового бюджету.

В Азії та Океанії Китай продовжив збільшувати витрати, спрямувавши на оборону 314 млрд доларів – зростання на 7%. Це забезпечило йому 50% усіх витрат у регіоні. Країна продовжує модернізувати армію і розширювати кібер- і ядерні можливості.

Японія збільшила витрати на 21%, до 55,3 млрд доларів, що стало рекордним приростом з 1952 року. Військовий тягар країни зріс до 1,4% ВВП. Індія витратила 86,1 млрд доларів (зростання на 1,6%), а Тайвань збільшив витрати на 1,8%, до 16,5 млрд доларів.

"Держави Азії та Океанії активно інвестують у передові військові технології на тлі триваючої регіональної напруженості", – зазначив Нань Тянь із SIPRI.

  • Інші важливі зміни

Велика Британія збільшила витрати на 2,8%, до 81,8 млрд доларів, посівши шосте місце у світі. Бюджет Франції зріс на 6,1%, до 64,7 млрд доларів.

Швеція, яка приєдналася до НАТО, збільшила витрати на 34%, до 12 млрд доларів, уперше досягнувши 2% від ВВП.

Саудівська Аравія зберегла лідерство на Близькому Сході за військовими витратами, збільшивши їх на 1,5%, до 80,3 млрд доларів, хоча цей показник на 20% нижчий за рівень 2015 року.

М'янма продемонструвала найвищий темп зростання в Азії та Океанії: її військові витрати зросли на 66%, досягнувши 5 млрд доларів, на тлі внутрішнього конфлікту.

Військові витрати Мексики зросли на 39%, до 16,7 млрд доларів, у зв'язку з розширенням діяльності Національної гвардії і військово-морського флоту проти організованої злочинності.

Африканські країни збільшили свої військові бюджети на 3%, до 52,1 млрд доларів, що на 11% вище рівня 2015 року.

Раніше ми писали про те, що сумарний обсяг військового промвиробництва в Україні у 2024 році збільшився на понад 80% порівняно з 2021 роком, а в РФ – на 90%.