HomeЕкономікаКвоти ЄС: руйнівні наслідки для української "молочки"

Квоти ЄС: руйнівні наслідки для української “молочки”

Після відкриття європейського ринку 2022 року молочна галузь демонструвала бурхливе зростання, а експорт до країн Євросоюзу збільшився в 14 разів. Jakob Cotton / unsplash.com Jakob Cotton / unsplash.com

Після відкриття європейського ринку 2022 року українська молочна галузь демонструвала бурхливе зростання – експорт до країн ЄС збільшився в 14 разів, перетворивши Європейський Союз на головного торгового партнера українських виробників. Однак у червні 2025 року Євросоюз знову запровадив митні збори та встановив жорсткі квоти, що призвело до руйнівних наслідків: різкого скорочення експорту та загрози стабільності роботи переробних підприємств і фермерських господарств.

Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на публікацію "Економічної правди".

Читайте також: Продажі під загрозою: імпортний сир витісняє український із полиць

Зазначається, що основними продуктами експорту української молочної промисловості до ЄС залишалися масло, сухе та згущене молоко, які забезпечували 89% усіх експортних надходжень у грошовому вираженні. Лише за перші шість місяців 2025 року Україна поставила до країн ЄС близько 10 тис. тонн сухого знежиреного молока та 4,2 тис. тонн вершкового масла. Для порівняння, за січень-травень 2025 року в країні виробили 30 тис. тонн масла.

Повідомляється, що, таким чином, ЄС став ключовим напрямком для українського експорту, куди прямувало:

  • 68% продажів сухого та згущеного молока
  • 56% масла
  • 37% сироватки
  • 18% сирів

При цьому 5 червня завершилася дія режиму АТП, після чого ЄС знову почав стягувати мита і обмежив річні обсяги експорту: для сухого молока квота становила 5 тис. тонн, для масла – 3 тис. тонн. У перерахунку на сім місяців квоти становлять 2,9 тис. тонн сухого молока і 1,75 тис. тонн олії, які, за прогнозами, будуть повністю вибрані за півтора-два місяці – до середини серпня. Після вичерпання квот почнуть діяти мита, що перевищують 50% вартості сухого молока і понад 30% вартості масла.

Як пише видання, у квітні сухе знежирене молоко експортувалося з України до ЄС за ціною 220 євро за 100 кг. Якби того місяця діяли мита за перевищення квот, вартість зросла б до 338,8 євро. Для олії ціна збільшилася б із 620 євро до майже 810 євро за 100 кг. При цьому середня біржова ціна в ЄС у квітні становила 248 євро за 100 кг сухого молока і 739 євро за масло. Таким чином, українська продукція за таких умов стає нерентабельною для європейських переробників.

Водночас представники галузі сподіваються, що ліміти дозволеного експорту буде збільшено у два-три рази. Заступник міністра економіки України Тарас Качка повідомив, що Київ домовився про розширення квот для агросектору, включно зі зростанням лімітів на сухе молоко та масло на 308% і 233% відповідно – до 20 тис. тонн і майже 10 тис. тонн на рік.

Якщо це рішення буде ухвалено до середини серпня, воно дасть змогу пом'якшити ситуацію на ринку. В іншому разі поставки основної продукції будуть припинені щонайменше до перегляду квот або до початку 2026 року.

"Виробники молочної продукції змушені будуть працювати на склад, ринки будуть втрачені, а проєкти розвитку поставлені на паузу. Це може запустити хвилю звільнень, призвести до втрати кваліфікованих кадрів, падіння обсягів виробництва та порушення налагоджених виробничо-логістичних ланцюжків. Падіння обсягів виробництва означатиме скорочення надходжень до державного бюджету, а втрата частини експортної виручки посилить тиск на курс гривні", – резюмує видання.

інфографіка інфографіка / epravda.com.ua

Раніше Dengi.ua повідомляли, що перед запровадженням квот ЄС у травні 2025 року українські виробники вивезли близько 4 тис. т сухого знежиреного молока та 3 тис. т масла, що на 16% більше ніж за весь 2024 рік.

Крім того, як писали Dengi.ua, Європейський Союз вирішив на 80% обмежити безмитний імпорт української пшениці та цукру у рамках оновленої угоди про вільну торгівлю з Україною.