Маніпуляції з цінами в базі Агентства відновлення дали змогу "Автостраді" завищити вартість піску від ринкової на торгах на 1,2 млрд грн. ілюстративне фото / village.com.ua
Згідно з даними "Прозорро", найбільшим тендером минулого тижня стали торги на добудову Подільського мостового переходу. Переможцем стала компанія "Автострада" Максима Шкіля, якому влада Києва виділить 1,18 млрд на завершення робіт на ділянці від вул. Набережно-Хрещатицької до вул. Петра Вершигори. Однак маніпуляції з цінами на пісок у базі Агентства відновлення дає змогу завищувати вартість у 3 рази від ринку.
Про це пишуть "Наші гроші", передають Dengi.ua.
Читайте також: Куди йдуть гроші: ТОП-5 скандальних тендерів 2025 року
Зазначається, що згідно з планом, уже цієї осені мають бути завершені основні будівельні роботи, включно з асфальтуванням і тимчасовим освітленням. Навесні 2026 року мають бути закінчені роботи зі встановлення підстанцій і прокладання електромереж. При цьому багато цін у кошторисі відповідають ринковим позиціям, але деякі дають привід знову згадати про принципи ціноутворення в дорожній галузі.
Повідомляється, що, наприклад, рядовий природний пісок у кошторисі має відпускну ціну 541 грн з ПДВ за кубометр, що значно перевищує всі уявлення про ринкові ціни піску в Києві. При цьому доставка жодним чином не пояснює цю дорожнечу, оскільки в кошторисі вона вказана окремо по 347 грн за кубометр, і тільки на цю доставку спишуть понад 23 млн грн.
"Якщо дивитися на відкриті джерела, в яких постачальники вказують ціни на партії піску в кілька десятків тонн. Наприклад, "Експрес-техбуд" пропонує по 270 грн при замовленні 30 тонн. А для Подільського мосту потрібно 68 тисяч (!) тонн піску", – підкреслює видання.
Водночас наголошується, що зазначена "Автострадою" ціна в 541 грн не сильно відрізняється від Бази даних цін Агентства відновлення. Так, державний моніторинг показує, що в травні для Київської області середня ціна піску становила 485 гривень. При цьому авторитет цієї бази достатній для того, щоб апелювати до неї в разі перевірок.
"Однак "Наші гроші" вже не раз вказували, що в цій базі запрограмована можливість для маніпуляцій. Дані для цієї бази в ручному режимі збираються з тих, хто погоджується надавати дані, або ті, які вдається знайти незначній кількості робітників, які відповідають за формування бази. Отже, дані з відкритих джерел до цих даних потрапляють доволі рідко, оскільки їх треба шукати, продзвонювати, верифікувати. Отже, той, хто надає дані за власною ініціативою, має можливість спотворювати середню ціну", – нагадують журналісти.
Також повідомляється, що в травні 2025 року в базу внесли ціни піску від чотирьох компаній. І тільки одна позиція була отримана Агенством відновлення у виробника піску ТОВ "Гірничодобувна компанія-СБК" (Озерський кар'єр піску) – 170 грн за кубометр. Що втричі дешевше за пісок у кошторисі "Автостради". Однак середня ціна в реєстрі значно вища – 485 грн. Це за рахунок трьох значно вищих пропозицій не від виробників, а від "постачальників", тобто перепродавців.
Видання наводить ціни зазначені в базі:
- Дорожній підрядник "ДС пром груп" із посиланням на постачальника "Омега дор-строй" Олексія Михайлова – 750 грн/куб (однак ціна стосувалася поставки в розмірі всього 20 кубометрів).
- "Ростдорстрой" (Юрія Шумахера і Євгена Коновалова) з посиланням на ТОВ "Жнива України ХХІІІ" (Віктора Гнезділова, колишнього директора одеського ТОВ "Фортіус", що належить дружині Шумахера Наталії та Олені Коновалової) – 570 грн/куб.
- "Київдорбуд" із тієї ж групи "Ростдорбуд" із посиланням на зовнішнього постачальника "АБ Столичний" – 450 грн/куб. (однак у прайсі на сайті фірми таку ціну знайти не вдалося – там є річковий пісок по 300 грн і будівельний пісок із відсіву по 390 грн, а рядового піску відкрито не пропонують).
"І ось у результаті маємо таке. У базі Агентства відновлення чотири ціни – одна від виробника по 170 грн і три вищі в кілька разів від посередників – 450, 570 і 750. Змішуємо і отримаємо середню 485, на тлі яких кошторисна ціна для будівництва Подільського мосту 570 грн уже не так б'є по очах. Хоча це дикі цифри. Замовлення 68 тисяч кубів піску нехай навіть по 200 гривень коштувало б усього 14 млн грн, а не 37 млн грн. Різниця в 23 млн грн – це тільки на ціні самого піску як товару", – повідомляють НГ.
Водночас, Dengi.ua повідомляли, що новий генпрокурор Руслан Кравченко пообіцяв, що прокуратура проведе аудит усіх кримінальних справ щодо будівельників доріг за бюджетні гроші.
Крім того, Dengi.ua писали про те, що у 2024 році з 340 тисяч тендерів лише 11 були по-справжньому конкурентними.