Загалом у світовому обігу перебуває 55 мільярдів доларових банкнот, а дизайн деяких із них не змінювався 60 років. Alexander Grey / unsplash.com
За оцінками експертів, у світі обертається близько 100 мільйонів доларів у вигляді фальшивих банкнот. При цьому приблизно 12% з цієї суми становлять так звані "кіногроші" – легально надруковані купюри, від початку призначені для кіно- і телевиробництва.
Про це повідомив Шон Феррарі, комерційний директор Currency Research і колишній співробітник Федеральної резервної системи (ФРС) в інтерв'ю The Wall Street Journal.
Читайте також: Старі та нові долари: як не потрапити у халепу з обміном
За його словами, такі кіно-банкноти випускаються спеціально для зйомок фільмів, серіалів або рекламних роликів і мають позначки на кшталт For motion picture use only. Однак, незважаючи на їхнє призначення, частина цих фальшивок все ж таки опиняється в обігу і використовується для розрахунків у кафе, магазинах і навіть у торгових автоматах. Так, ще 2019 року Агентство секретної служби США визнало, що деякі екземпляри "кіногрошей" були настільки правдоподібними, що змогли ввести в оману не тільки людей, а й обладнання, призначене для приймання готівки.
На цьому тлі особливо гостро постає питання про механізми захисту долара – найпоширенішої валюти у світі, з більш ніж 55 мільярдами банкнот в обігу. В інтерв'ю Феррарі, який пропрацював у ФРС 16 років, пояснив, що система захисту американської валюти включає три рівні, а саме:
- Перший рівень призначений для відлякування найменш досвідчених фальшивомонетників.
"Найпростіший засіб – сама тактильність купюри: її особливе звучання, коли її згинають, і характерна текстура", – пояснює Феррарі. Папір для справжніх доларів є секретною сумішшю бавовни і льону, і його характер важко відтворити. Деякі шахраї вдаються до хитрощів, наприклад, стирають малюнок зі справжніх $5 і друкують на цьому папері номінал $100. У відповідь на подібні методи низка країн перейшла на полімерні банкноти з характерним "пластиковим" відчуттям.
- Другий рівень – це захист, призначений для автоматичних систем перевірки.
Для цього використовують спеціальні магнітні чорнила, що створюють унікальні малюнки, які можуть зчитуватися сенсорами банкоматів і терміналів. Однак і тут можливі обхідні шляхи. За словами Феррарі, шахраї можуть з'ясувати, на які сигнали реагує пристрій, і імітувати тільки їх. Іноді навіть порожній папір може бути прийнятий автоматом, якщо він випромінює очікуваний магнітний відгук.
- Третій, найприхованіший рівень захисту – це технології, відомі лише самій ФРС.
Йдеться про речовини і сигнали, невидимі неозброєним оком: молекулярні мітки, реакції на певні види випромінювання, специфічні хімічні властивості. Ці елементи відіграють роль "останньої лінії оборони" і використовуються, зокрема, для виявлення високоякісних підробок, відомих як supernotes, з якими, за заявами США у 2000-х роках, могла бути пов'язана Північна Корея.
На тлі інновацій щодо захисту купюр Шон Феррарі особливо виділив той факт, що дизайн американської однодоларової купюри не змінювався понад шість десятиліть. Наразі в обігу перебувають близько 15 мільярдів таких банкнот. При цьому Бюро гравіювання та друку США пояснює це тим, що купюри малого номіналу рідко підробляють, а зміна дизайну вимагала б значних витрат і ускладнила б логістику в усьому світі, де долар використовується як резервна валюта. Крім того, існує федеральна заборона на зміну зовнішнього вигляду $1, спрямована на збереження довіри до долара як символу стабільності.
Раніше ми писали про те, що за підсумками 2024 року на 1 млн справжніх банкнот гривні припадало близько 5,1 млн фальшивих банкнот, а найчастіше з обігу вилучали банкноти номіналом 500 грн (78% від загальної кількості вилучених підробок).