Лише 61% працездатних українських біженців, які повернулися в Україну з-за кордону, мають роботу. Clay Banks / unsplash.com
Близько 100 тисяч українців повернулися в Україну за останні півроку. Якщо рік тому 93% з них приїжджали з країн Європейського Союзу, то зараз ця частка знизилася до 77%. Водночас збільшилася кількість українських біженців, які повернулися з Канади (з 1% до 8%) та Молдови (з 2% до 6%).
Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на дані звіту Міжнародної організації з міграції (МОМ) за липень 2025 року.
Читайте також: Великі зміни: що готує для українців новий німецький уряд
Зазначається, що основною причиною повернення для 70% українців залишається прагнення бути вдома та возз'єднатися з близькими. Хоча можливість працевлаштування та наявність житла також відіграють роль, вони залишаються менш значущими факторами.
Повідомляється, що здебільшого додому повертаються не сім'ї, а окремі дорослі, при цьому дедалі частіше серед них переважають літні люди. Так, частка сімей з дітьми серед тих, хто повернувся, скоротилася з 56% до 35%, тоді як кількість людей віком 60+ продовжує зростати.
При цьому лише 61% працездатних українців, які приїхали з-за кордону, мають роботу, тоді як серед внутрішньо переміщених осіб цей показник сягає 72%. Серед тих, хто шукає роботу, 35% стикаються з проблемою браку вакансій, а 20% відзначають невідповідність графіка роботи їхнім можливостям.
Як йдеться у дослідження, перший рік після повернення виявляється найскладнішим. Люди, які повернулися нещодавно, частіше змушені продавати майно або скорочувати витрати на медичні послуги та освіту. При цьому 59% з них застосовують кризові стратегії виживання, включно з продажем власності та зменшенням основних витрат. Серед тих, хто повернувся понад рік тому, таких – 46%.
Крім того, економічні труднощі та складнощі з адаптацією роблять процес повернення нестабільним. Майже кожен четвертий українець (24%) з тих, хто приїхав додому протягом останнього року, розглядає можливість повторного виїзду, водночас 18% планують знову виїхати за кордон.
Раніше Dengi.ua повідомляли про те, що, за даними Євростату на 31 травня 2025 року, у країнах ЄС перебували під тимчасовим захистом 4,28 млн українців.
Також Dengi.ua писали, що, починаючи з 1 листопада 2025 року, так звані центри колективного розміщення (OZZ) у Польщі, обмежать проживання українських біженців.