HomeЕкономікаЦінові стрибки на продукти: з чим це пов'язано

Цінові стрибки на продукти: з чим це пов’язано

Різке підвищення вартості відбувається протягом кількох місяців після екстремальних подій. Mike Newbry  / unsplash.com Mike Newbry / unsplash.com

Екстремальні погодні явища, спричинені кліматичними змінами, стають причиною короткочасних, але значних стрибків цін на продукти харчування в усьому світі. Такого висновку дійшли вчені Барселонського суперкомп'ютерного центру під час останнього дослідження. Проце пише Financial Times, передають Dengi.ua.

Читайте також: Зміни клімату: сьогодні 2 врожаї, а завтра може бути жодного

Раніше фахівці аналізували вплив підвищення температур на врожайність і довгострокову продовольчу інфляцію, однак нове дослідження виявило, що окремі продовольчі товари демонструють ще більш різке зростання цін у короткостроковій перспективі, що також підживлює загальну інфляцію.

Так, наприклад, посуха в південній Іспанії у 2022-2023 роках спровокувала зростання цін на оливкову олію в Європі на 50% за минулий рік. В Індії в травні спека спричинила стрибок цін на цибулю на 89%, у Південній Кореї літня спека призвела до подорожчання капусти на 70%. Японія зіткнулася зі зростанням цін на рис на 48% у вересні після сильної серпневої спеки, а в Китаї овочі подорожчали на 30%. У США в листопаді 2022 року, слідом за посухою, ціни на овочі в Каліфорнії та Аризоні зросли на 80%.

Провідний автор дослідження Максиміліан Котц зазначив, що багато погодних катаклізмів, що вплинули на ціни, "були абсолютно безпрецедентними з історичної точки зору". Він підкреслив, що температура була "далеко за межами того, що ми могли б очікувати в умовах стабільного клімату, який не зазнав би впливу антропогенних викидів".

Вчені встановили, що цінові стрибки, як правило, відбуваються протягом кількох місяців після екстремальних погодних подій. Дослідники попереджають, що подібна тенденція може посилитися в майбутньому на тлі прогресуючих кліматичних змін.

Зазначається, що зростання цін поширюється за межі окремих країн через міжнародну торгівлю. Так, у Великій Британії вартість шоколаду збільшилася втричі після аналогічного зростання цін на какао, спричиненого посухою та екстремальною спекою в Гані та Кот-д'Івуарі.

Автори дослідження також наголошують, що такі цінові коливання ставлять під загрозу зусилля центральних банків зі стримування інфляції, особливо в країнах, що розвиваються, де витрати на продукти харчування становлять значну частину споживчого кошика.

"Ці аномально високі температури безпосередньо впливають на загальний рівень інфляції, і головним чинником є продукти харчування. Це відбивається на загальних цінах", – наголосив Котц.

Крім того, встановлено, що зростання цін найсильніше б'є по малозабезпечених сім'ях, які починають економити на харчуванні. Особливо скорочується споживання фруктів і овочів.

Раніше Dengi.ua повідомляли про те, що, намагаючись стримати інфляцію, білоруська влада вдається до адміністративного регулювання цін на продукти.

Також Dengi.ua писали, що в Україні в сільському господарстві склалася критична ситуація через аномальну посуху і весняні заморозки.