Спочатку АЗС просто надаватимуть документи, що підтверджують наявність спирту в паливі, без реального аналізу його складу. Erik Mclean / unsplash.com
З 1 травня в Україні на всіх автозаправних станціях почнуть додавати в бензин мінімум 5% спирту, також відомого як біоетанол. Незважаючи на нову вимогу, опитані представники паливного ринку сумніваються в можливості повноцінного контролю над дотриманням норми найближчим часом.
Про це пише "Економічна правда".
Читайте також: Від 5% біоетанолу: як вплинуть на ваше авто та витрати нові вимоги до бензину
Зазначається, що в Держекоінспекції та Держенергоефективності підтвердили, що в перші місяці порушників не оштрафують, оскільки поки що не існує затвердженої форми протоколу про подібне правопорушення. Це означає, що юридично карати за недотримання норми поки що неможливо.
"Це не буде контролюватися належним чином. Хто це робитиме і як? Немає ні методики, ні фахівців і тим більше коштів на проведення всіх цих перевірок", – заявив керівник однієї з великих мереж АЗС.
Таким чином, заправні станції просто надаватимуть документи, що підтверджують наявність біоетанолу в паливі, без реального аналізу його складу.
При цьому представник уряду в розмові з виданням зазначив, що, найімовірніше, відповідальність за контроль якості ляже на самих споживачів.
"Найімовірніше, споживач буде змушений проводити власний контроль якості. Якщо на певній заправці йому заллють неякісне паливо, то наступного разу він туди не повернеться. У принципі зараз воно так і працює, тому що фактично контролю якості в Україні немає", – додав він.
- Як це вплине на якість бензину
Ключова проблема з використанням біоетанолу полягає в його здатності вбирати вологу з повітря. Це призводить до розшарування паливної суміші та погіршення її властивостей. Навіть якщо постачальник закупить якісне паливо Е5, потрапляння мінімальної кількості води, іржі або бруду з резервуарів або бензовозів може викликати серйозні проблеми, пояснив директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн.
Він підкреслив, що перехід на біопаливо вимагає зовсім іншої технологічної дисципліни.
"Я думаю, що в перші пару місяців буде купа нарікань і претензій на якість пального саме через ці фактори, тому що встежити за цим буде дуже важко. І всі бояться, тому що де трапиться "штанга", ніхто не знає. Розробляють сценарії реагування. Думаю, перші два місяці – травень і червень – будуть сповнені сюрпризів, прокльонів і скарг щодо якості палива", – зазначив експерт.
- Як зростуть ціни на пальне
Зазначається, що стосується цін, то очікується їх невелике підвищення. Бензин Е5 не є стандартом для більшості європейських виробників, оскільки вони вже давно перейшли на Е10. Це вимагатиме від них додаткових інвестицій – створення окремих виробничих ліній, резервуарів і наливних естакад – для забезпечення поставок під українські потреби.
"За це вони з нас просять 15-25 доларів на тонні. Це означає подорожчання приблизно на 50-80 копійок на літрі. Сподіваюся, що через падіння цін на нафту ми в травні отримаємо мінус три гривні на літрі, і ніхто нічого не помітить", – резюмував Сергій Куюн.
Раніше ми писали про те, що в березні 2025 року обсяг імпорту бензину в Україну сягнув 98,8 тис. тонн, що на 26% перевищує показник лютого і на 38% – аналогічного місяця минулого року.