Найскладніша ситуація виникає, коли спадкоємці взагалі не обізнані про наявність сейфа. ілюстративне фото / kosht.media
Спадкоємці мають право на вміст банківського сейфа як на частину спадкової маси, однак отримати доступ до нього вони зможуть тільки після оформлення свідоцтва про право на спадщину. Про це повідомляють Dengi.ua у своїй редакційній статті.
Читайте також: НБУ оновить вимоги до банків щодо проведення операцій із готівкою
Як пояснив у коментарі Dengi.ua старший юрист юридичної компанії Legal LLC Єгор Носачий, відповідно до Цивільного кодексу України строк прийняття спадщини становить 6 місяців, а в умовах воєнного стану може подовжуватися до 10 місяців. Якщо термін оренди сейфа закінчується раніше, банк має право розірвати договір через місяць після прострочення, вилучити вміст і помістити його в окреме сховище, склавши при цьому акт і опис цінностей.
Щоб отримати майно, спадкоємцям необхідно звернутися в банк з уже оформленим свідоцтвом про право на спадщину. Якщо ж вміст сейфа перемістили до сховища, він може зберігатися там до 3 років (строк позовної давності). Після закінчення цього часу банк має право утилізувати майно, попередньо повідомивши орендаря за 30 днів.
Якщо спадкоємці не знають, у якому банку було орендовано сейф, нотаріус, який веде спадкову справу, може надіслати відповідні запити в усі банки України. Однак, як зазначає юрист, найскладніша ситуація виникає, коли спадкоємці взагалі не обізнані про наявність сейфа. У цьому випадку банк не зобов'язаний розшукувати спадкоємців. Після закінчення терміну оренди вміст сейфа вилучається і поміщається на зберігання строком до 3 років.
Перед утилізацією майна банк надсилає повідомлення орендарю. Якщо протягом 30 днів спадкоємці отримують це повідомлення, вони можуть подати заяву і забрати цінності, компенсувавши при цьому витрати банку.
Окремо юрист зазначає, що цінності високої вартості, як-от валюта, дорогоцінні метали або предмети антикваріату, банки можуть зберігати довше за встановлений строк, що дає змогу спадкоємцям повернути їх через суд. У таких випадках можна подати позов про поновлення строків давності, і ймовірність позитивного рішення досить висока.
"Якщо майно перейшло у власність банку за набувальною давністю, повернення ускладнене, але можливе за підтримки кваліфікованого юриста", – додає Єгор Носачий.
При цьому, приймаючи спадщину, спадкоємці також беруть на себе всі борги спадкодавця, включно з кредитами, комунальними платежами та іншими зобов'язаннями. Тому перед оформленням спадщини рекомендується оцінити, чи перевищує вартість майна розмір боргів, щоб уникнути можливих фінансових збитків.
Нагадаємо, раніше Dengi.ua повідомляли про те, що процедура оформлення оренди банківського сейфа займає для нових клієнтів близько 20 хвилин, а її вартість залежно від розміру скриньки в середньому становить від 20 до 50 грн на день.
Крім того, як писали Dengi.ua, в Україні хочуть створити Реєстр рахунків та індивідуальних банківських сейфів фізичних осіб.