На держави з найбільшим військовим бюджетом у 2025 році припадає 75% усіх світових військових витрат. ілюстративне фото / armyinform.com.ua
Військовий бюджет США у 2025 році в розмірі 962 млрд доларів залишиться найбільшим у світі – майже вчетверо більшим, ніж у Китаю, який посідає друге місце (246 млрд доларів). Водночас Україна увійшла до рейтингу 15 країн із найбільшим військовим бюджетом і посідає 9 місце. Загалом ці країни витрачають понад 2 трильйони доларів – приблизно три чверті світових військових витрат.
Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на дані visualcapitalist.com.
Читайте також: Стало відомо, скільки РФ витратила за 3,5 роки на війну з Україною
Зазначається, що витрати на оборону зростають у всіх регіонах, водночас у Європі та на Близькому Сході відсотковий стрибок становить двозначне число, оскільки війна в Україні та в секторі Газа продовжують змінювати пріоритети у сфері безпеки.
Америка
Запит на пропозицію щодо військового бюджету США становить $962 млрд – більше, ніж наступні 10 країн разом узяті. Це менше $1 трлн, спочатку запланованих президентом Дональдом Трампом, але подальші асигнування можуть бути зроблені в окремих законопроектах.
Майже 40% військового бюджету США йде на утримання персоналу і витрати на охорону здоров'я, тоді як пріоритети закупівель тепер віддаються ракетам великої дальності, безпілотним системам і будівництву підводних човнів, а не застарілим винищувачам.
Європа
Вторгнення Росії в Україну поклало початок найшвидшому циклу переозброєння Європи за останні десятиліття.
Об'єднаний основний бюджет Німеччини та спеціальний фонд модернізації збільшують видатки Берліна на оборону у 2025 році приблизно до 100 млрд євро (109 млрд доларів США), тоді як Велика Британія перевищує 64 млрд фунтів стерлінгів (81 млрд доларів США).
Польща, яка зараз має $35 млрд, витрачає 4% ВВП, що є лідером НАТО, і замовила сотні основних бойових танків і пускових установок HIMARS. Ці збільшення допомогли Європі обігнати Східну Азію і стати другим за величиною регіоном витрат вперше з часів Холодної війни.
Зовсім недавно країни НАТО домовилися досягти цільового показника витрат на оборону в розмірі 5% до 2035 року, що призведе до ще більшого навантаження на ресурси, якщо вони не збільшать доходи кардинально.
Близький Схід та Індо-Тихоокеанський регіон
Саудівська Аравія (78 млрд доларів США) та Ізраїль (37 млрд доларів США) розширили закупівлі засобів протиповітряної оборони та високоточної зброї на тлі ескалації регіональної напруженості.
В Індо-Тихоокеанському регіоні збільшення бюджету Китаю на 7,2% йде в ногу з економічним зростанням, в той час як Японія (55 млрд доларів США) і Австралія (34 млрд доларів США) прискорюють програми зі створення далеких ударних систем і підводних човнів, покликані протистояти морській напористості Пекіна.
Індія, яка вже посідає шосте місце за обсягом витрат (79 мільярдів доларів), планує спрямувати третину свого капітального бюджету на системи вітчизняного виробництва в рамках своєї кампанії "Зроблено в Індії".
ТОП-15 країн із найбільшим військовим бюджетом:
- США 962 млрд доларів
- Китай 246 млрд доларів
- Росія 150 млрд доларів
- Німеччина 109 млрд доларів
- Велика Британія $81 млрд.
- Індія $79 млрд.
- Саудівська Аравія $78 млрд.
- Японія 55 млрд доларів
- Україна 54 млрд доларів
- Франція 47 млрд доларів
- Південна Корея 45 млрд доларів
- Італія 44 млрд доларів
- Ізраїль 37 млрд доларів
- Польща 35 млрд доларів
- Австралія 34 млрд доларів
інфографіка / visualcapitalist.com
Нагадаємо, Dengi.ua повідомляли, що у 2024 році Україна витратила на оборону найбільше від свого ВВП у світі.
Також, Dengi.ua писали про те, що Володимир Путін заявив про намір скоротити російські оборонні видатки у 2026 році, які наразі досягли рекордних показників з радянських часів.