HomeЕкономікаТОП-країни з найменшою часткою дітей у населенні: яке місце в України

ТОП-країни з найменшою часткою дітей у населенні: яке місце в України

У 36 державах світу 2025 року загальна кількість людей, молодших за 18 років, становить менше ніж 20%. Artem Kniaz  / unsplash.com Artem Kniaz / unsplash.com

За даними Visualcapitalist за 2025 рік, найменша частка дітей у загальній чисельності населення зафіксована в Гонконзі (12,6%), Південній Кореї (12,9%) і Японії (14,0%), а Україна посідає 22-ге місце в рейтингу з 36 країн, повідомляють Dengi.ua.

Читайте також: Кількість українських біженців зростає: хто, звідки, куди і скільки виїхало

Зазначається, що в багатьох країнах із високими доходами кількість дітей поступово скорочується. Причинами стають зниження народжуваності, збільшення тривалості життя і зміна вікової структури населення під впливом міграції. У 36 країнах частка людей віком до 18 років становить менше 20%. Ці дані важливі, оскільки вказують на можливе скорочення робочої сили, зрушення в структурі споживання і зростаюче навантаження на пенсійні системи.

Азія

Повідомляється, що перші п'ять позицій посідають економіки Східної Азії: Гонконг, Південна Корея, Японія, Тайвань і Сінгапур. Спільні риси цих країн – народжуваність, нижча за рівень простого відтворення, висока щільність населення в містах, тенденція до пізніх шлюбів і висока вартість житла.

При цьому осібно стоїть Південна Корея, де 2023 року народжуваність впала до рекордно низького світового рівня – 0,72. У відповідь влада країни розширила фінансові виплати та субсидії на догляд за дітьми, щоб знизити витрати сімей. Як це часто відбувається, рівень народжуваності в Південній Кореї незабаром досяг максимального за покоління значення, що демонструє здатність демографічних показників швидко змінюватися.

Європа

У Європі найменша частка дітей спостерігається в Італії (14,6%), Португалії (15,6%) і Німеччині (16,6%). Зниження народжуваності в регіоні триває з 1990-х років, а міграція лише частково пом'якшує наслідки старіння населення. Згідно з прогнозами, до 2030 року середній вік жителів Італії досягне 50 років, що створить ще більше проблем для фінансування пенсійної системи країни.

Крім того, малі європейські держави – Андорра, Сан-Марино і Монако – також стикаються з демографічними труднощами, але водночас не володіють масштабом економіки, який дав би змогу компенсувати дефіцит робочої сили за рахунок міграції.

При цьому український показник (17,2%) перебуває на рівні Хорватії, Австрії та Сербії, що є відносно непоганим результатом серед країн із низькою часткою дітей.

Країни Глобального Півдня

Примітно, що в рейтингу немає жодної країни Африки, Південної Азії або Латинської Америки. У Нігерії, Індії та Бразилії населення значно молодше – наприклад, у Нігерії більше половини громадян не досягли 18 років. Такий приріст молоді може стати основою для економічного зростання за умови достатнього рівня освіти та створення робочих місць. Водночас економіки, що старіють, дедалі більше покладатимуться на міграцію з цих регіонів, щоб підтримувати економічний розвиток.

Як свідчать дані, цей контраст демонструє, як сучасні демографічні тенденції формують два різні світи: один стикається з проблемою підтримки населення похилого віку, інший – з необхідністю забезпечувати освіту молодому поколінню.

інфографіка інфографіка / visualcapitalist.com

Водночас, як повідомляли Dengi.ua, одним з ефективних інструментів підтримки народжуваності в Україні можуть стати податкові знижки для батьків, зокрема зменшення ставки ПДФО залежно від кількості дітей.

Крім того, Dengi.ua писали, що Україна встановила антирекорд з народжуваності, коли за роки війни кількість народжених дітей на одну жінку впала з 1,6 до 0,9.