Орбан закидає ЄС прагнення мати в Угорщині проєвросоюзівський і проукраїнський уряд – ЗМІ

Прем'єр-міністр Угорщини звинуватив керівництво ЄС в організації Параду рівності, який відбувся в Будапешті попри заборону центральної влади, повідомляє Bloomberg у понеділок. "Прем'єр-міністр Віктор Орбан...
HomeЕкономікаУ Франції виробники почали платити споживачам за спожиту електроенергію

У Франції виробники почали платити споживачам за спожиту електроенергію

Від'ємні ціни на енергетичному ринку цього року трималися рекордно довго, і вже перевищили показники за весь 2024 рік. Patrick Tomasso / unsplash.com Patrick Tomasso / unsplash.com

У Франції 2025 року ціни на електроенергію утримувалися у від'ємній зоні, коли виробники доплачують споживачам, довше, ніж за весь 2024 рік, що негативно позначається на доходах інвесторів, які працюють у сфері виробництва електроенергії. За даними Bloomberg, яка проаналізувала статистику EPEX Spot SE, до ранку 30 червня в другій найбільшій енергосистемі Європи нарахували вже 363 години, коли ціни опускалися нижче нуля. Проце повідомляють Dengi.ua.

Читайте також: Розподіл електроенергії зосередився в одних руках: деталі

Зазначається, що подібна тенденція спостерігається і в сусідніх країнах, таких як Німеччина та Іспанія, де показники також досягли рекордних значень за сезон. Як пише видання, поширення від'ємних цін у Європі пов'язане зі зростанням обсягів виробництва відновлюваної енергії, яка заповнює мережу.

Повідомляється, що, хоча для споживачів це часто означає зниження витрат, для інвесторів такі умови призводять до втрати прибутку. У міру прискорення енергетичної трансформації перед операторами мереж постає завдання справлятися з нестабільністю поставок, що чинить тиск на ринок.

"Очікується, що цього літа безумовно збільшиться виробництво сонячної енергії завдяки збільшенню встановленої потужності і, отже, буде більше від'ємних цін", – зазначив Мбонгені Дубе, аналітик BloombergNEF з енергетики.

Крім того, така ситуація також створює труднощі для французької атомної енергетики, оскільки ядерні реактори нерідко змушені скорочувати виробництво. За інформацією оператора мережі, компанія Electricite de France SA у другому кварталі щодня знижувала потужність атомної генерації приблизно на 8 гігаватів, що більш ніж удвічі перевищує середній показник за аналогічний період останніх п'яти років.

Водночас різкі коливання цін на тлі швидкого розвитку сонячної енергетики спричиняють у Франції суперечки щодо необхідності обмежити розвиток відновлювальних джерел енергії, щоб зберегти рентабельність атомних станцій, які забезпечують понад дві третини електроенергії в країні.

Однак, як зазначає видання, з підвищенням температури і зростанням потреби в роботі кондиціонерів попит на електроенергію може зрости, що, своєю чергою, скоротить тривалість періодів з від'ємними цінами.

Довідково:

Від'ємні ціни на електроенергію означають, що виробники платять споживачам за споживання електроенергії. Це відбувається, коли пропозиція електроенергії значно перевищує попит, і мережі не можуть впоратися з надлишком, особливо при високій генерації з поновлюваних джерел, таких як сонячна і вітряна енергія.

Нагадаємо, Dengi.ua повідомляли про те, що у квітні 2025 року обсяги електроенергії, вироблені сонячними електростанціями, вперше стали більшими, ніж на всіх атомних станціях світу.

Водночас, як писали Dengi.ua, Китай 2024 року виробив більше електроенергії, ніж США, ЄС та Індія разом узяті, і очолив список країн із показником понад 10 000 терават-годин.